Květen 2009

Výroční zpráva SDH Blažkov 2006

31. května 2009 v 20:06 | Ivana Suchánková |  Výroční zprávy

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A
SDH BLAŽKOV ROK 2006

V uplynulém roce 2006 jsme pokračovali ve všech činnostech započatých v předcházejícím roce a to hlavně v práci s mladými hasiči. Ještě v zimních měsících jsme byli plavat v krytém bazénu v Dobrušce. Toto plavání jsme uspořádali nejen pro mladé hasiče s rodiči, ale také pro ostatní obyvatelé naší vesnice a Slavoňova. Bohužel téměř nikdo další se k nám nepřipojil.
Jakmile roztál sníh a půda trochu vyschla byla svolána brigáda na shrabání staré trávy na hřbitovech a okolí. Na jaře jsme také sbírali kameny na polích Slavonie, a.s. na oplátku za plochu na trénování a dovoz vody.
21.4.2006 se konala za pomocí Josefa Suchánka ze Slavoňova, který přispěl technikou a Avii SDH Slavoňov brigáda na vyřezávání keřů podél komunikace okolo parkoviště a MŠ. V květnu jsme také vyčistili požární nádrž , provedli údržbu požární zbrojnice a úklid okolo ní.
V roce 2005 se konala akce spojená s posezením a pálením čarodějnic pro členy SDH Blažkov, místní obyvatelé a mladé hasiče. Vzhledem k tomu, že o tuto akci byl zájem a vydařila, tak jsme ji také vloni zopakovali. I přes nepřízeň počasí se ji zůčastnilo dost lidí a vydařila se.
Opět jsme se zúčastnili seriálů soutěží, které probíhaly pod záštitou "Náchodského pivovaru "PRIMÁTOR", který je generálním sponzorem "Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy".
V rámci 5. ročníku Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy jsme se zúčastnily 7. soutěží:
O každé soutěži této ligy byl publikován článek v "Náchodských novinách"., který vždy vycházel ve středu po soutěžích.
V kulturním zařízení ve Velkém Třebešově se dne 28. října 2006 konalo slavnostní předávání pohárů získaných v Náchodské hasičské PRIMÁTOR lize. Ženy získaly pohár za celkově druhé místo a muži za umístění na celkovém čtvrtém místě.
Asi největší a nejdůležitější akcí uplynulého roku bylo uspořádání 3.ročníku soutěže "Blažkovský pohár" v požárním sportu. Přičemž jsme zároveň uspořádali soutěž požárních družstev okrsku Mezilesí. Nejdříve se odpoledne konala soutěž v požárním sportu zařazena do NHPL a odpoledne potom okrsková soutěž. My jsme se zaměřili spíše na přípravu samotné soutěže a na trénink nám nezbyl čas. Muži se umístili na 4. místě a ženy na 1. místě, zde nás také poprvé reprezentovaly mladé holky a i bez pořádného tréninku skončily na 3. místě.
Také v letošním roce jsme velmi ocenili pomoc ostatních členů a místních obyvatel.
Na soutěž bylo třeba zabezpečit dostatek rozhodčích Nám vypomohly rozhodčí z SDH Nový Hrádek paní Jarmila Grimová a Olina Beková, z SDH Slavoňov pan Josef Suchánek.
Celou soutěž provázel slovem i hudbou pan Pavel Suchánek mladší.
Většina všech co pomáhali při přípravách nás velmi podpořila také při úklidu, takže vše půjčené bylo hned v neděli vráceno a vše bylo řádně uklizeno.
Jak už jsem předeslal i v loňském roce jsme pracovali s mladými hasiči.
Děti se účastnili těchto soutěží:
Hasičský trojboj v Jetřichově
Závod v požární všestrannosti v Šonově
Závod v požárním útoku a ve štafetách v Nízské Srbské
Závod v hasičských disciplínách v Hronově
Závod v požární všestrannosti v Mezilesí
Nejen na jaře, ale i během léta a na podzim se v našem sboru pracovalo. I nadále jsme sekli trávu na hřbitovech, okolo nich a přilehlém parkovišti tak, jak jsme předloni přislíbili Obecnímu úřadu ve Slavoňově S pomocí mladých hasičů jsme na podzim také hrabali spadané listí. 21.4.2006 se konala za pomocí Josefa Suchánka ze Slavoňova, který přispěl technikou a Avii SDH Slavoňov brigáda, při které bylo odstraněno křoví, které zasahovalo do komunikace a bránilo výhledu při výjezdu z parkoviště u hřbitova.
Zástupci našeho sboru se také účastnili různých školeních, valných hromad pořádaných buď okrskem nebo okresem. Mimo jiné jsme se zúčastnili námětkového cvičení hasičů okrsku Mezilesí, které se konalo ve Slavoňově.
Také v tomto roce nás velmi podpořila akciová společnost SLAVONIA a Obecní úřad Slavoňov. Nelze opomenout sponzorské dary podnikatelů, díky kterým jsme měli pěkné ceny na naší soutěži.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem členům, kteří nám pomohli s přípravou a také s perfektním průběhem soutěže.
Velice rád bych jménem svým a jménem vedení sboru poděkoval všem sponzorům a zástupcům Obecního úřadu ve Slavoňově za příjemnou spolupráci v uplynulém roce.


Všem přítomným přeji mnoho štěstí a úspěchů v nastávajícím roce.

Výroční zpráva SDH Blažkov 2005

31. května 2009 v 20:05 | Ivana Suchánková |  Výroční zprávy

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A
SDH BLAŽKOV ROK 2005

V uplynulém roce 2005 jsme pokračovali ve všech činnostech započatých v předcházejícím roce a to hlavně v práci s mladými hasiči. Ještě v zimních měsících jsme byli plavat v krytém bazénu v Dobrušce. Toto plavání jsme uspořádali nejen pro mladé hasiče s rodiči, ale také pro ostatní obyvatelé naší vesnice a Slavoňova. Bohužel téměř nikdo další se k nám nepřipojil.
Jakmile roztál sníh a půda trochu vyschla byla svolána brigáda na shrabání staré trávy na hřbitovech a okolí. Na jaře jsme také sbírali kameny na polích Slavonie, a.s. na oplátku za plochu na trénování a dovoz vody. V květnu jsme také vyčistili požární nádrž , provedli údržbu požární zbrojnice a úklid okolo ní.
Již na loňské výroční schůzi bylo oznámeno, že se plánuje posezení a pálení čarodějnic pro členy SDH Blažkov, místní obyvatelé a mladé hasiče. Vzhledem k tomu, že přes léto pro soutěže většina z nás nemá na společné posezení čas, byl stanoven časný termín 30.4.2005.
Posezení začalo okolo páté, kdy účastníkům byly nabízeny klobásy, párky a cigárka z udírny. Okolo deváté jsme všichni přešli do prostoru připravené kupy k pálení čarodějnic. Oheň byl zapálen a děti za asistence dospělých na něm upálily vlastnoručně vyrobené čarodějnice a košťata. Na závěr byl připraven malý ohňostroj.
Opět jsme se zúčastnili seriálů soutěží, které probíhaly pod záštitou "Náchodského pivovaru "PRIMÁTOR", který je generálním sponzorem "Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy".
V rámci 4. ročníku Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy jsme se zúčastnily 8. soutěží:
O každé soutěži této ligy byl publikován článek v "Náchodských novinách"., který vždy vycházel ve středu po soutěžích.
Ve sportovní hale ve Velké Jesenici se dne 29. října 2005 konalo slavnostní předávání pohárů získaných v Náchodské hasičské PRIMÁTOR lize. Ženy získaly pohár za celkově druhé místo a muži za umístění na celkovém čtvrtém místě.
Asi největší a nejdůležitější akcí uplynulého roku bylo uspořádání 2.ročníku soutěže "Blažkovský pohár" v požárním sportu. Přičemž jsme zároveň uspořádali soutěž požárních družstev okrsku Mezilesí. Dopoledne se konala soutěž v požárním sportu zařazena do NHPL a odpoledne potom okrsková soutěž. My jsme se zaměřili spíše na přípravu samotné soutěže a na trénink nám nezbyl čas. Muži se umístili na 5. místě a ženy na 3. místě.
Také v letošním roce jsme velmi ocenili pomoc ostatních členů a místních obyvatel.
Na soutěž bylo třeba zabezpečit dostatek rozhodčích Nám vypomohly rozhodčí z SDH Nový Hrádek paní Jarmila Grimová a Olina Beková, z SDH Slavoňov pan Josef Suchánek.
Celou soutěž provázel slovem i hudbou pan Pavel Suchánek mladší.
Většina všech co pomáhali při přípravách nás velmi podpořila také při úklidu, takže vše půjčené bylo hned v neděli vráceno a vše bylo řádně uklizeno.
Mimo soutěže probíhající v rámci NHPL se náš sbor také zúčastnil soutěže o putovní pohár na hřišti v Lipím. Zde ženy skončily na třetím místě a putovní pohár získaných v loňském roce musely vrátit, muži skončili na sedmém místě.
Pro zpestření mezi jarní a podzimní částí Náchodské hasičské Primátor ligy byl 20.srpna 2005 uspořádán "Lorencův pohár" v Pekle na Ostrovech. Mnohé sbory,které se této soutěže zúčastnili, díky dovoleným nebyli kompletní a tak se družstva skládali ze všech přítomných. Obě naše družstva skončili na prvním místě.
Celá tato soutěž byla spíše zaměřena na společné setkání a posezení a tak pan Petera tam opékal prase.
Jak už jsem předeslal i v loňském roce jsme pracovali s mladými hasiči. První únorový víkend se pan Petera zúčastnil školení v Meziměstí. Závěrečným testem získal II. Stupeň vedoucího mládeže SH ČMS a splnil tím potřebnou kvalifikaci vedoucího mladých hasičů.


Děti se účastnili těchto soutěží:

Závod v požární všestrannosti v Šonově
Závod v požárním útoku a ve štafetách v Nízské Srbské
Závod v požárním útoku a ve štafetách v Bohdašíně u Červeného Kostelce
Starší žáci nečekaně postoupili ze 3. místa do okresního kola hry PLAMEN.
Okresní kolo hry PLAMEN v Jaroměři
Závod v hasičských disciplínách v Hronově
Závod v požární všestrannosti v Mezilesí


NA ZÁVĚR ŠKOLNÍHO ROKU JSME OPĚT S DĚTMI STANOVALI.

Se všemi dětmi jsme se sešli v sobotu 25.6.2005. Stanovalo se opět na louce u lesa blízko "mlejnku". Stany byly postaveny již v pátek. Vše ostatní se vytvářelo až v sobotu. Sobotní odpoledne děti strávily při různých hrách. Na večer byla připravena stezka odvahy. Letos byla stezka odvahy o kousek delší, ale ač dospělým se nezdálo děti konstatovaly, že byla méně strašidelná oproti loňskému roku.
Nejen na jaře, ale i během léta a na podzim se v našem sboru pracovalo. I nadále jsme sekli trávu na hřbitovech, okolo nich a přilehlém parkovišti tak, jak jsme předloni přislíbili Obecnímu úřadu ve Slavoňově S pomocí mladých hasičů jsme na podzim také hrabali spadané listí.
Zástupci našeho sboru se také účastnili různých školeních, valných hromad pořádaných buď okrskem nebo okresem. Mimo jiné jsme se zúčastnili námětkového cvičení hasičů okrsku Mezilesí, které se konalo na Novém Hrádku.
Také v tomto roce nás velmi podpořila akciová společnost SLAVONIA a Obecní úřad Slavoňov. Na jaře nám "parkrát" při trénincích pomohl SDH Slavoňov dovozem vody. Nelze opomenout sponzorské dary podnikatelů, díky kterým jsme měli pěkné ceny na naší soutěži.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem členům, kteří nám pomohli s přípravou a také s perfektním průběhem soutěže. Věřím, že i ostatní členové by nám rádi pomohli, kdybychom za nimi přišli se žádostí.
Velice rád bych jménem svým a jménem vedení sboru poděkoval všem sponzorům a zástupcům Obecního úřadu ve Slavoňově za příjemnou spolupráci v uplynulém roce.


Všem přítomným přeji mnoho štěstí a úspěchů v nastávajícím roce.

Výroční zpráva SDH Blažkov 2004

31. května 2009 v 20:04 | Ivana Suchánková |  Výroční zprávy

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A
SDH BLAŽKOV ROK 2004

V předcházejícím roce 2003 jsme dění v našem sboru obohatili v oblasti požárního sportu a založili jsme družstvo mladých hasičů. V uplynulém roce 2004 jsme ve všech započatých činnostech pokračovali. Opět jsme se zúčastnili seriálů soutěží, které probíhaly pod záštitou "Náchodského pivovaru "PRIMÁTOR", který se stal generálním sponzorem "Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy". 3. ročník této ligy poznamenalo několik změn, které vedly ke zkvalitnění soutěže a zároveň zamezilo zbytečným protestům a nepříjemnostem v průběhu celé sezóny. Vzhledem k problémům v roce 2003 s parametry stříkaček, byla schválena účast pouze družstvům náchodského okresu s obsahem motoru 1600ccm a nižším. Na všechny soutěže byl radou ligy delegován jednotný hlavní rozhodčí pan Jan Prouza z SDH Kramolna. Velkou změnou proti loňské soutěži byla záměna terčů, kdy dotykové vystřídali nástřikové, což se bohužel podepsalo na našem konečném výsledku, protože nám chybí zkušenosti s nástřikem. Byla zvolena rada ligy, ve které nás zastupoval pan Josef Petera. O každé soutěži této ligy byl publikován článek v "Náchodských novinách"., který vždy vycházel ve středu po soutěžích.

V rámci Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy se ženy zúčastnily těchto soutěží:
Velký Třebešov22. května 20041.místo
Velká Jesenice29. května 20042.místo
Říkov12.června 20042.místo
Blažkov19.června 20045.místo
Vysokov28.srpna 20046.místo
Velichovky4.září 20042.místo
Kramolenský pohár11.září 20045.místo


3. ročníku Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy se zúčastnily také muži a to následovně:
Velký Třebešov22. května 20044.místo
Velká Jesenice29. května 20043.místo
Říkov12.června 200414.místo
Blažkov19.června 20045.místo
Vysokov28.srpna 20042.místo
Velichovky4.září 200411.místo
Kramolenský pohár11.září 20044.místo


V hostinci ve Vysokově se dne 16. října 2004 konalo slavnostní předávání pohárů získaných v Náchodské hasičské PRIMÁTOR lize. Ženy získaly pohár za celkově třetí místo a muži za umístění na celkovém pátém místě.
Asi největší a nejdůležitější akcí uplynulého roku bylo uspořádání 1.ročník soutěže "Blažkovský pohár" v požárním sportu, kdy do vesnice dorazila spousta lidí, ze kterých do té doby většina nevěděla, kde "Blažkov" vlastně leží.
Vzhledem k tomu, že jsme v minulém roce skončili v "Náchodské hasičské lize" na druhém místě, naskytla se nám možnost pořádat u nás soutěž, která bude zařazena do dalšího ročníku ligy. Velkým problémem bylo, kde soutěž udělat, ale když bylo zjištěno, že ji můžeme pořádat na "travině" u Blažkova, kde trénujeme, ihned jsme nabídky využili.
Samotné přípravě soutěže předcházelo několik sezení, na kterých se všechno pečlivě plánovalo. Se sbory Slavoňov, Mezilesí a Nový Hrádek byli domluveny dodávky vody cisternami, které ji vozily z Libchyň. VaK Náchod, tedy pobočka v Novém Městě nad Metují povolila odběr vody z hydrantu v Libchyních. Bylo také nutno dohodnout s Policii ČR omezení rychlosti přes Blažkov, povolení bylo vystaveno a tak byly zapůjčeny dopravní značky, které byly v sobotu ráno náležitě rozmístěny.
Tiskárna pana Ivana Macháčka nám formou sponzorského daru vyhotovila diplomy.
Připojení elektrického proudu povolil pan Josef Suchánek čp.1 a připojení odběru pitné vody nabídl pan Jan Suchánek. Obě přípojky nám pánové poskytly bezplatně sponzorským darem.
Vojenské stany nám zapůjčili pan Jiří Petera, Radek Jirásek, SDH Mezilesí a Josef Petera. Stany a altánek byly postaveny v pátek, kdy byly také dovezeny stoly , židle a lavice z Jestřebí a Mezilesí.
Samotné přípravy propukly již ve čtvrtek. Při přípravách a také při samotné soutěži jsme velmi ocenili pomoc manželů Syrovátkových, Remešových, Kaválkových, pana Josefa Suchánka ml., Václava France ml., Josefa Pavlaty, Petra Krecla, Vlastimila Hrubého, Miloslava Parýska a manželé Suchánkovi z Nového Hrádku.
Na soutěž bylo třeba zabezpečit dostatek rozhodčích Nám vypomohly rozhodčí z SDH Nový Hrádek paní Jarmila Grimová a Olina Beková, z SDH Slavoňov pan Josef Suchánek.
Celou soutěž provázel slovem i hudbou pan Pavel Suchánek mladší.
Většina všech co pomáhali při přípravách nás velmi podpořila také při úklidu, takže vše půjčené bylo hned v neděli vráceno a vše bylo řádně uklizeno.
Z vydělaných peněz jsme měli v plánu ještě v loňském roce uskutečnit posezení spojené s opékáním, na které jsme chtěli pozvat všechny ochotné pomocníky. Naše plánované termíny opékání bohužel narušili soboty strávené na soutěžích a pracovní směny velké části členek.
Bez velké pomoci pana Aleše Kaválka, Josefa Syrovátky , Josefa Suchánka ml., Renaty Syrovátkové, Lady Remešové a mnohých dalších by se nemohla naše soutěž konat a hlavně nebyla by na všech sezeních účastníků Náchodské hasičské PRIMÁTOR ligy vzpomínána za jednu z nejlepších uplynulého 3. ročníku.
Mimo soutěže probíhající v rámci NHPL se náš sbor také zúčastnil Okresního kola v Hronově. Této soutěže se zúčastnili muži i ženy v těchto disciplínách: požární útok, štafeta 4x100m a 100m jednotlivci. Muži i ženy skončili na pátém místě.
Dále se ženy také zúčastnily soutěže o putovní pohár na hřišti v Lipím. Zde skončily na prvním místě a putovní pohár získaly.
V našem seznamu soutěží chybí pouze účast na okrskové soutěži. Z účasti na této soutěži jsme byli omluveni, vzhledem k tomu, že se konala v pátek před soutěží v Blažkově a tudíž jsme všichni pomáhali s přípravou soutěže a nebyl čas vyrazit na Sendraž, kde okrsek probíhal.
Jak už jsem předeslal i v loňském roce jsme pracovali s mladými hasiči.

Ty se účastnili těchto soutěží:

Hasičský trojboj v Jetřichově

24.1.2004
mladší žáci se umístilina 24. místě
starší žáci se umístilina 18. a 27. místě

Závod v požární všestrannosti v Šonově

10.4.2004
mladší žáci se umístilina 24. a 27. místě
starší žáci se umístilina 25. a 27. místě

Závod v požárním útoku a ve štafetách
v Nízské Srbské

2.5.2004
mladší žáci se umístilina 11. místě
starší žáci se umístilina 21. místě

Závod v požárním útoku a ve štafetách
v Bohdašíně u Červeného Kostelce

15.5.2004
mladší žáci se umístilina 17. místě
starší žáci se umístilina 13. místě

Závod v hasičských disciplínách v Hronově

2.10.2004
mladší žáci se umístilina 10. místě
starší žáci se umístilina 6. a 14. místě

Závod v požární všestrannosti v Mezilesí

16.10.2004
mladší žáci se umístilina 13. místě
starší žáci se umístilina 10. a 24. místě

Mikulášské klání ve Rtyni v Podkrkonoší

11.12.2004
mladší žáci se umístilina 9. místě
starší žáci se umístilina 13. a 20. místě


Mimo soutěží byly pro děti uspořádané také další akce. V březnu jsme byli v krytém bazénu v Dobrušce. Výlet do krytého bazénu byl předem dohodnut tak, abychom ho měli celý pro sebe. Tak jsme si mohli dovolit na tento výlet přizvat také rodiče a sourozence našich mladých hasičů. Mezi přizvané také patřili rodiny členů sboru. Celkem jsme se sešli asi v počtu 40 lidí. Pronájem bazénu byl uhrazen ze sponzorského daru Jiřího a Jany Peterových.


STANOVÁNÍ VE SLAVOŇOVĚ DNE 3.7.-4.7. 2004

Stanovalo se na louce u lesa blízko "mlejnku".
Vše bylo navezeno na louku, ale bylo na dětech, aby si své tábořiště připravily samy. Za pomoci dospělých si postavily vojenský stan, ve kterém se spalo, altánek, který sloužil jako kuchyň a jídelna. S pomocí si také vybudovaly záchod, nasbíraly dříví na oheň a postavily ohniště. Odpoledne se hrály různé hry.
Na večer připravili Pavlatovi, Radek Havel, Marcela Ješinová, Bartošovi a Kreclovi stezku odvahy. Čím se více stmívalo, tím rostla v dětech nervozita. Počasí nám nepřálo a tak i když všechna strašidla byla na místě nemohla stezka začít, protože velmi pršelo. Po dešti nejdříve vyrazily mladší děti. Mladší děti měly na stezce dospělý doprovod a chodily ve větších skupinách. Starší děti chodily bez doprovodu a po dvojicích, měly povolenou baterku. Za poslední dvojicí starších dětí přišli strašidla do tábora.
Děti se připravily na spánek, což byl velký problém, protože díky velkému dešti měly ve stanu mokro a tak si různě půjčovaly suché oblečení a postupně všechny ulehly. Starší děti chtěly držet hlídky a tak opodál tábořiště měly židle a hlídaly prapor. Poslední hlídka bohužel nevstala a tak byl prapor schován.
Ráno si všechny pospaly a vstaly do krásného slunného rána. Po snídani se všechny děti vypravily hledat prapor, který nakonec našly. Po té začalo velké sušení oblečení a spacáků. Díky teplému počasí se podařilo všechno usušit. I na tento den jsme měli připraveny hry, ale děti byly po sobotě tak unavené, že o ně neměly zájem.
Po obědě jsme pozvolna začali balit.
Stanování se až na počasí velmi vydařilo. Tímto jsme zakončili školní rok 2003-2004.
Mimo jiné se v našem sboru pracovalo. Obecnímu úřadu ve Slavoňově jsme přislíbili pomoc se sečením trávy na hřbitovech, okolo nich a přilehlém parkovišti. S pomocí mladých hasičů jsme na podzim také hrabali spadané listí. Také se konaly brigády spojené s čištěním požární nádrže, údržbou požární zbrojnice a úklidovými pracemi okolo ní.
Zástupci našeho sboru se také účastnili různých školeních, valných hromad pořádaných buď okrskem nebo okresem. Mimo jiné jsme se zúčastnili námětkového cvičení hasičů okrsku Mezilesí, které se konalo u Olešenky.
Také v tomto roce nás velmi podpořila akciová společnost SLAVONIA a Obecní úřad Slavoňov. Na jaře nám "parkrát" při trénincích pomohl SDH Slavoňov dovozem vody a s cisternou nám také velmi vypomohl SDH Nový Hrádek. Nelze opomenout sponzorské dary podnikatelů, díky kterým jsme měli pěkné ceny na naší soutěži.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem členům, kteří nám pomohli s přípravou a také s perfektním průběhem soutěže. Věřím, že i ostatní členové by nám rádi pomohli, kdybychom za nimi přišli se žádostí. Protože chceme za peníze vydělané při soutěži udělat akci spojenou s opékáním a posezením, chtěl bych Vás už teď předem na tuto akci pozvat. Chtěli bychom ji uskutečnit ještě před propuknutím soutěží a tak pokud to počasí dovolí, byli bychom rádi, kdyby se opékalo již okolo čarodějnic. Přičemž termín ještě upřesníme.
Velice rád bych jménem svým a jménem vedení sboru poděkoval všem sponzorům a zástupcům Obecního úřadu ve Slavoňově za příjemnou spolupráci v uplynulém roce.


Všem přítomným přeji mnoho štěstí a úspěchů v nastávajícím roce.

Výroční zpráva SDH Blažkov 2003

31. května 2009 v 20:04 | Ivana Suchánková |  Výroční zprávy

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A
SDH BLAŽKOV ROK 2003

V roce 2003 se činnost našeho sboru výrazně obohatila a to zejména v oblasti požárního sportu. Hned na začátku roku byla zakoupena požární stříkačka PS 16. Tento silnější stroj byl pořízen pro potřeby členek sboru, které projevily velký zájem přihlásit se do prestižní soutěže Náchodské hasičské ligy, což je seriál soutěží, ve kterých jsou jednotlivá umístění obodována a na konci sezóny celkově vyhodnocena.

V rámci Náchodské hasičské ligy se ženy zúčastnily těchto soutěží:
Velký Třebešov17.května 2003diskvalifikace
Říkov14.června 20033.místo
Velká Jesenice21.června 20032.místo
Vysokov30.srpna 20032.místo
Velichovky6.září 20031.místo
Kramolenský pohár13.září 20032.místo
Horní Radechová20.září 20032.místo

Na konci sezóny se členky sboru zúčastnily slavnostního vyhlášení výsledků Náchodské hasičské ligy ve Velichovkách, kde obdržely pohár za druhé místo.
Mimo soutěží NHL se zúčastnily Okrskové soutěže na Mezilesím, kde obhájily první místo z loňského roku a Přibyslavského poháru, kde se umístily na 5. místě.

K dalšímu velkému přínosu v naší činnosti došlo založením družstva mladých hasičů. Družstvo mladých hasičů bylo založeno začátkem měsíce února. V družstvu mladých hasičů jsou přihlášeny téměř všechny děti z obcí Blažkova i Slavoňova. Jedná se přibližně o dvacet dětí. Jejich vedoucími jsou pan Josef Petera a pan Martin Ješina. Soutěže dětí se neskládají pouze z požárních útoku, ale také ze štafet dvojic, štafet CTIF a ze závodů hasičské všestrannosti. Nebylo toho málo, co se děti musely zvládnout naučit před začátkem sezóny. Velkým problémem byl trénink střelby vzduchovkou, kdy nám nepřálo počasí a hlavně trénink požárních útoků, na které nám neustále chyběla voda.
Bylo také potřeba rozšířit vybavení naší hasičské zbrojnice o materiál potřebný k tréninkům mladých hasičů. Na podzim byly dětem zakoupeny trika s logem soptíka a šusťákové soupravy.

Děti se zúčastnily těchto soutěží:

Závod v požární všestrannosti v Šonově

26.4.2003
mladší žáci se umístilina 11. a 27. místě
starší žáci se umístilina 30. a 39. místě

Závod v požárním útoku a ve štafetách
v Bohdašíně u Červeného Kostelce

17.5.2003
mladší žáci se umístilina 15. místě
starší žáci se umístilina 28. místě

Závod v požárním útoku a ve štafetách CTIF
na Kramolně

13.9.2003
mladší žáci se umístilina 2. místě
starší žáci se umístilina 4. místě

Závod v hasičských disciplínách v Hronově

4.10.2003
mladší žáci se umístilina 15. a 14. místě
starší žáci se umístilina 4. a 15. místě

Závod v požární všestrannosti v Mezilesí

18.10.2003
mladší žáci se umístilina 14. a 20. místě
starší žáci se umístilina 28. a 32. místě


Pro mladé hasiče jsme uspořádali 26.června 2003 "Rozloučení se školním rokem". Tato akce se konala na hřišti ve Slavoňově. Děti zde ukázaly rodičům požární útoky a štafety, potom pro ně byly přichystány různé soutěžní disciplíny se sladkými odměnami. Byl to takový náš dětský den.

V požárním sportu nás také reprezentovali muži. Ti se do Náchodské hasičské ligy nepřihlásili, ale protože ženám museli pomáhat s přepravou soutěžní mašiny a s připravou na startu účastnili se také některých soutěží. Jejich velkým problémem byl nedostatek lidí nutných k závodění. Proto jim pomáhaly ženy. Velmi jim také pomohl Vladimír Suchánek, který je velitelem SDH Nový Hrádek.
Velmi dobře nás zastoupili na Okresní soutěži v požárním sportu v Jaroměři 7. června 2003. Umístili se na 3. místě. Zde probíhala také soutěž jednotlivců, které se zúčastnil Josef Petera na pátém místě a Vladimír Suchánek na desátém místě.
Soutěže, kterých se muži zúčastnili v NHL:

Soutěže, kterých se muži zúčastnili v NHL:
Říkov14.června 20036.místo
Velká Jesenice21.června 20036.místo
Vysokov30.srpna 20035.místo
Velichovky6.září 200311.místo
Kramolna13.září 20036.místo
Horní Radechová20.září 20039.místo

Muži se také zúčastnili Okrskové soutěže v Mezilesí, kde měli bohužel velkou smůlu a vzhledem k poruše závitu na savici se jim nepovedl požární útok a skončili na sedmém místě.

Po předchozím zrekonstruování zvonu panem Janem Suchánkem a Zdeňkem Firešem bylo velkou kulturní akcí našeho sboru "SVĚCENÍ HASIČSKÉHO ZVONU". Pan páter Šotola dne 31.5.2003 zvon před garáží Suchánků posvětil, pan Remeš a Suchánek Michal zvon vytáhli a připevnili do věžičky na požární zbrojnici. Potom to obřadu se rozproudila volná zábava. Všichni zúčastnění měli možnost posedět, popít a ochutnat pečené prase.

V březnu slavil také náš dlouholetý člen pan Suchánek Pavel starší významné životní výročí 60. let.

Mimo jiné se v našem sboru také pracovalo. Byly brigády, při kterých se čistila hasičská nádrž na návsi a byla vymalována a uklizena požární zbrojnice. Pro stále narůstající se materiál byl udělán a připevněn dřevěný regál ve zbrojnici.
Konal se také sběr železného odpadu. Jeden byl v dubnu a druhý na podzim v listopadu. Bylo přibližně sebráno železného odpadu za celkem 8.220,-Kč.

Zástupci našeho sboru se také účastnili různých školeních, valných hromad pořádaných buď okrskem nebo okresem. Mimo jiné jsme se zúčastnili námětkového cvičení hasičů okrsku Mezilesí, které se konalo v Novém Hrádku "Na krahulčí". Měli jsme také zastoupení na valné hromadě SDH Slavoňov, která byla spojena s oslavou 120 let založení místního sboru.

V našem sboru by nikdy nemohlo dojít k rozšíření aktivit v oblasti hasičského sportu, kdyby zde nebyla velká podpora akciové společnosti SLAVONIA, která přispěla sponzorským darem, ale a to hlavně půjčovala nám bezplatně malou cisternu na vodu někdy i s traktorem, abychom mohli dopravit vodu na louku, kde jsme trénovali.

Velkou finanční pomoc nám také poskytl Obecní úřad ve Slavoňově a to především na akce "Svěcení zvonu" a "Rozloučení se školním rokem". Uhradil také sportovní oblečení mladým hasičům.

Nelze také opomenout sponzorské dary od místních podnikatelů.
Velice rád bych jménem svým a jménem vedení sboru poděkoval všem sponzorům a zástupcům Obecního úřadu ve Slavoňově za příjemnou spolupráci v uplynulém roce.


Všem přítomným přeji mnoho štěstí a úspěchů v nastávajícím roce.

Novější historie sboru

31. května 2009 v 20:00 | Ivana Suchánková |  Historie

Novější historie Sboru dobrovolných hasičů v Blažkově

Na konci roku 2001 začaly přípravy ženského družstva. Pár žen ze Slavoňova projevily svůj zájem o požární sport. Nejdříve se zeptaly místních hasičů SDH Slavoňov. Bohužel ty nechtěly ani slyšet, že by do jejich řad měly vstoupit členky a soutěžit za jejich sbor. Už to vypadalo, že se ženám nepodaří založit ženské družstvo.
Až pan Radek Bartoš, velitel sboru v Blažkově nabídl po poradě s dalšími členy ženám možnost stát se ženským družstvem startujícím za Sbor dobrovolných hasičů Blažkov. Ženy s radostí tuto možnost přijaly.
Od počátku roku 2002 pokračovaly činnosti spojené se založením ženského družstva a členská základna se rozšířila o družstva žen a některých mužů, kteří přešli z SDH Slavoňov.
Členové:
Michal Suchánek - starosta
Radomír Bartoš - velitel
Josef Suchánek ml. - strojník
Václav Franc st. - pokladník
Martin Ješina - preventista
Jiří Remeš - jednatel
Bohuslav Bartoš
Pavel Suchánek st.
Václav Franc ml.
Josef Syrovátko
Pavel Suchánek ml.
Josef Petera
Členky:
Vlasta Suchánková st.
Jasna Pavlatová
Marie Kreclová
Martina Peterová
Marcela Ješinová
Diana Peterová - kronikářka
Dana Holá
Vlasta Suchánková ml.
Štěpánka Bartošová
Naďa PavlatováBývalí členové a příznivci SDH:
Josef Suchánek st.
Jaroslav Zákravský
Jan Suchánek
Josef SuchánekVýznamnou akcí roku 2002 bylo:

Setkání rodáků a svěcení praporu a znaku obce Slavoňov
konané 6. července 2002 ve Slavoňově

Po dlouhých přípravných jednáních této akce bylo rozhodnuto, že naše SDH zabezpečí parkoviště, nominuje praporečníka a stráže praporu. Dále jsme si vzali na starost stánek s občerstvením, udírnou a opékání prasete.
Vzhledem k tomu, že vše bylo dohodnuto dost na poslední chvíli, byl celý týden před slavností velký "šrumec". Mimo jiné se trénoval slavnostní obřad v kostele. V sobotu ve 13,00 hodin nastal klid, protože většina lidí se přesunula do kostela na obřad, při kterém se světil prapor a znak obce Slavoňov. Prapor se znakem posvětil biskup Otčenášek. Ve 14,15hodin byl naplánován slavnostní průvod z kostela na náves. Průvod se trochu opozdil. V čele průvodu byl praporečník Josef Petera a Michal Suchánek nás zastoupil na stráži praporu. Na návsi byl asi půl hodinový projev. Díky parnému sluníčku nad hlavami se všichni účastníci průvodu velmi zapotili.
Večer se konala taneční zábava, na které hrála skupina "HEKTOR".


Významnou akcí roku 2003 byla:

Slavnost u příležitosti svěcení hasičského zvonu

Konala se 31. května 2003 u Hasičské zbrojnice v Blažkově.
Pan Jan Suchánek z Blažkova čp. 17 se postaral o renovaci zvonu. Sám ho krásně vyleštil a pan Zdeněk Fireš ze Slavoňova ke zvonu udělal nové srdce.
Pan páter Šotola za přítomnosti většiny místních obyvatel a hasičů zvon posvětil a následně ho pan Jiří Remeš a Michal Suchánek vytáhli a připevnili do věžičky na hasičské zbrojnici.
Po obřadu spojeném se svěcením zvonu bylo pro přítomné připraveno občerstvení a slavnost se protáhla až do nočních hodin.
Ač se názory na způsob pořádání této akce mezi ženami a muži našeho sboru různili proběhla dobře ke spokojenosti všech.
Velkou finanční pomoc nám poskytl Obecní úřad ve Slavoňově.

(zdroj www.slavonov.cz)

Historie sboru

31. května 2009 v 19:58 | Ivana Suchánková |  Historie

Historie Sboru dobrovolných hasičů v Blažkově

Informace o historii sboru byly čerpány z "PAMĚTNÍ KNIHY" Hasičské jednoty obce Zákraví-Blažkov, založené roku 1952 panem Josefem Suchánkem, bytem v Blažkově čp. 16.

První hasiči minulého století:

Václav Suchánek, Blažkov čp.10
Stanislav Suchánek, Blažkov čp.10
Josef Suchánek, Blažkov čp.1.
Vzhledem k tomu, že osada Blažkov byla v minulém století ve velice tísnivých hmotných i finančních poměrech, nebylo ani pomyšlení na zkoupení stříkačky a založení hasičského sboru. Proto vstoupili všichni tři jmenovaní roku 1880 do hasičského sboru v Jestřebí. Tak se stali zakládajícími členy sboru jestřebského.
Chodívali do Jestřebí na cvíčení, které také předvedli obyvatelům osady v Blažkově. Účastnili se také různých církevních slavností.

Svou pomocí přispěli také při následujících požárech:
 • 23.05.1880 - požár 12 stodol za klášterem v Novém Městě nad Metují
 • 06.09.1880 - požár celé čtvrti města "Pod farou" v Novém Hrádku
Po nějakém čase pro neshody s hasiči jestřebského sboru všichni tři hasiči ze sboru vystoupili. Tak zaniklo první hasičství v Blažkově za minulého století.
Vlastní historie sboru
 • 07.09.1913 - zakoupení starší dvoukolové ruční stříkačky s příslušenstvím od hasičského sboru v Jestřebí
V tomto roce byl založen sbor dobrovolných hasičů v Blažkově.

Prvními funkcionáři byli jeho zakladatelé:

Starosta sboru Josef Zákravský čp. 11
Velitel sboru Václav Zákravský čp.9
Náměstek a jednatel Matěj Suchánek čp. 12

Sbor čítal 18 činných členů.


Rok 1914
 • další vývoj sboru zastavila světová válka, kdy museli téměř všichni svobodní a ženatí členové nastoupit vojenskou službu.

Rok 1916
 • ti kteří nastoupili na vojenskou službu postavili v tomto roce hasičskou zbrojnici
 • byla postavena na náklady obce
 • stávala na západní straně náveského rybníka
 • byla malá, z cihel, taškami krytá, měla jedny vrata a uvnitř byla bez stropu.

Oběti světové války
 • světová válka si vyžádala oběti i v našem hasičském sboru:

 • Suchánek Josef čp. 10
 • Khol Václav čp.7
 • Kumprecht Alois čp.8 (zemřel v zajetí)
 • Zákravský Vendelín z Bradlí čp.1
 • Suchánek František z Bradlí čp.2
 • těžce zraněni byli:
 • Suchánek František čp.10
 • Suk Josef čp.14.
Po světové válce nastaly u nás těžké hospodářské poměry. Proto nebyl o hasičství dlouho žádný zájem.
Rok 1925
 • nová činnost byla započata po první ustavující schůzi konané dne 2.2.1925
 • zúčastnil se ji okrskový velitel František Ducháč z Krčína, který všechny muže obce Blažkov a Bradlí přesvědčil a ti vstoupili do hasičského sboru.
Funkcionáři roku 1925:
Starosta sboruZákravský Josef čp.11
VelitelZákravský Václav čp.9
Náměstek veliteleSuchánek Alois čp. 13
Činní členové sboruZákravský Václav st. z Bradlí

Hejna Jan čp. 6
Jednatel a pokladníkMach Josef, čp.10
Revizoři účtůSuchánek Josef čp.2

Zákravský Václav ml. z Bradlí
Dozorce náčiníZákravský Václav čp.11.
Rok 1926
 • na jaře byla konána častá cvičení se stříkačkou, dále cvičení pochodová i pořadová,
 • sbor se účastnil hasičských sjezdů na něž půjčoval velitel sboru Zákravský Václav žebřinový vůz i koně
 • dne 17.1. byl pořádán první hasičský ples v Rezku, účast byla veliká.
 • dne 12.7. se sbor zúčastnil slavnostního uvítání prvního prezidenta republiky T.G.Masaryka v Novém Městě nad Metují.
Účast sboru při požárech r. 1927 - 1950
 • 1927 - v Mezilesí u Mazače
 • 1927 - v Sendraži u Soumara
 • 28.10.1927 - v Blažkově u Suchánka

 • 09.09.1928 - ve Slavoňově u Remeše
 • 20.07.1929 - v Sendraži u Škody
 • 30.11.1936 - v Mezilesí u Štěpána
 • 1942 - v Libchyních u Tylše
 • 14.09.1946 - v Mezilesí u Hradeckého
 • 13.04.1949 - v Mezilesí u Bubeníčka
 • 08.08.1949 - v Blažkově u Suchánka
 • 03.08.1950 - v Mezilesí u Rejthara
Plesy 1931 - 1950
 • II. Ples ve Slavoňově
 • III. Ples - pro nepřízeň počasí malá účast
 • IV. Ples ve Slavoňově
První požár v našem století
 • 28.11.1927
 • o půl desáté dopoledne vypukl požár dřevěné stodoly Vendelína Suchánka v Blažkově čp. 1.
 • přitom chytla dřevěná kůlna, dřevník a vedle něho i dřevník čp.2
 • oheň vznikl při roztáčení zachlazeného benzinového motoru, což následně vybuchlo
 • při výbuchu utrpěl syn majitele stodoly a člen sboru Josef Suchánek těžké popáleniny II. Stupně v obličeji, na rukou i nohou.
 • začala hořet nová dostavěná stodola čp.2 a jen s velkým úsilím byla zachráněna.
Oslava 85. narozenin T.G.Masaryka
 • 6.3.1935 - pořádal sbor oslavu na počest 85. narozenin presidenta.
Samaritánský kurs
 • 10.2.-14.4.1935
- absolvovali:Suchánek Václav čp.2


Suchánek Jan čp.10


Vaněk Josef ze sboru Zákravský

- přednášeli:dr. Šidlof a kapitán Rudolf Rousek
 • - účastníci byli podrobeni na konci kursu zkoušce a složili slib.


Kurs pořádkového výcviku
 • 1935
 • - účast velitele sboru Josefa Suchánka kursu nového pořádkového výcviku, přizpůsobeného vojenským předpisům.
Postavení nové zbrojnice
 • - stará zbrojnice:
 • dosavadní byla malá a naprosto nevyhovující
 • vrata se vyvracela
 • 1936 - bylo přikročeno k postavení nové zbrojnice se zvoničkou, na kterou byl složen odkaz zemřelé přispívající členky Anny Zákravské čp.9.
 • nová zbrojnice byla postavena na místě dřívější dřevěné zvonice
Materiál a práce
 • dříví na stavbu bylo z obecního lesa
 • Václav Franc daroval kámen do základů
 • Stavební práce udělali sousedi a materiál dovezli rolníci
 • Zednické práce udělali jednatel František Žďárek z Bradlí a Josef Suchánek rodák z Bradlí
 • Tesařské práce udělala firma Jan Špriňar z Nového Města
 • Vrata s nátěrem zhotovil Václav Kopáček truhlář v Mezilesí
 • Okno a betonovou dlažbu zhotovil Václav Suchánek č.2
 • Klempířské práce Čeněk Černík z Nového Města
 • Stavba byla dokončena 2. května.
Příspěvky na stavbu
 • Hasičský sbor Blažkov
 • Bartoň Nové Město
 • Václav Zákravský Bradle
 • Josef Zákravský č.15
Nový zvon
 • po ukončení stavby byl zavěšen na zvoničku
 • váha 40 kg, výsoký 40 cm byl ulit roku 1936 firmou Jan Matoušek Brno
 • na něm byl obraz sv.Václava s nápisem: dar Anny Zákravské č.9
 • posvěcen 3. května Jaroslavem Pavelkou farářem slavoňovským
 • první zvoník Josef Šmída č.8
 • na rozkaz německých úřadů byl dne 18.1.1942 odevzdán na válečné účely
Požární obvodové cvičení r.1936
 • konalo se 20.9.1936 v Blažkově
 • účast sborů Blažkov, Slavoňov a Jestřebí
Činní členové sboru při zahájení jeho nové činnosti roku 1925
 • Josef Suchánek, syn rolníka Blažkov čp. 1
 • Josef Suchánek, rolník Blažkov čp.2
 • Václav Suchánek, syn rolníka Blažkov čp.2
 • Václav Franc, syn rolníka Blažkov čp.3
 • Stanislav Franc, strojník Blažkov čp.3
 • Josef Hejna, syn rolníka Blažkov čp.5
 • František Kumprecht, hajný Blažkov čp.8
 • Jindřich Kumprecht, syn chalupníka Blažkov
 • Václav Zákravský, rolník Blažkov čp.9
 • Josef Mach, chalupník Blažkov čp.10
 • Václav Zákravský, syn rolníka Blažkov čp.11
 • Jaroslav Zákravský, syn rolníka Blažkov čp.11
 • Jan Zákravský, syn rolníka Blažkov čp.11
 • Matěj Suchánek , rolník Blažkov čp.12
 • Josef Suchánek, syn rolníka Blažkov čp.16
 • Václav Zákravský, rolník Bradle čp.1
 • František Suchánek, dělník Bradle čp.3
 • Alois Suchánek, obuvník Blažkov čp.13
 • Norbert Matěj, tkadlec Bradlec čp.3
 • František Žďárek, zedník Bradle čp.4
Přispívající členové sboru
 • Josef Zákravský, rolník Blažkov čp.11
 • Václav Franc, rolník Blažkov čp.3
 • Vendelín Suchánek, rolník Blažkov čp.1
 • Jan Hejna, chalupník Blažkov čp.5
 • Josef Zákravský, hostinský Blažkov čp.15
 • František Suk, chalupník Blažkov čp.14
 • Václav Zákravský, výměnkář Bradle čp.1
 • Josef Žďárek, výměnkář Bradle čp.4
 • Anna Zákravská, manželka rolníka Blažkov čp.11
Hasičský sbor Blažkov za druhé světové války
 • válka si nevyžádala žádných obětí sboru, ale začala nečinná doba, téměř všechna činnost byla zakázána
 • sbor musel vést od 30.12.1939 statistiku o stavu členstva a majetku
 • sbor byl od založení přihlášen u Hasičské župy v Albrechticích, dne 1.10.byl sbor přidělen Hasičské jednotě č.52 I. obvod v Novém Městě nad Metují - ta se zrušila 25.5.1942 a sbor od 1.6. příslušel Okresní hasičské jednotě v Náchodě.
Zakoupení motorové stříkačky
 • v květnu 1943 při cvičení praskly téměř všechny hadice, stříkačka sama byla již 62 let stará
 • kdyby ve vsi vypukl požár, nedalo by se toho starou stříkačkou moc zachránit
 • tím dospěli členové sboru k myšlence koupit novou, ale chyběl jim potřebný finanční obnos
 • pan František Žďárek, jednatel a Jaroslav Zákravský čp. 11 zorganizovali sbírku
Sbírky na motorovou stříkačku
19 zdějších občanů dalo
15 300 Kč
rodáci a přátelé
1 375 Kč
5 sousedů z Bradlí
1 200 Kč
5 sousedů z Vil u N. Města
1 420 Kč
příznivci sboru v Novém Městě
1 700 Kč
Bartoň z Dobenína
5 000 Kč
Obec Blažkov
2 400 Kč
Starý vklad sboru
1 000 Kč
Celkem
29 395 Kč
Koupě nové motorové stříkačky
 • 6.6.1943 bylo zažádáno na velitelství pořádkové policie v Praze o příděl stroje
 • žádost byla několikrát urgována, ale po dobu války nebyly stroje sborům přidělovány
 • po osvobození v červnu roku 1945 byla podána žádost nová, která byla kladně vyřízena
 • stroj byl objednán u firmy Smekal Slatiňany, 5. prosince byla nová stříkačka doručena
 • stříkačka stála 26.375,-Kč + příslušenství 6.083,-Kč.
 • brzy po zaplacení vystavila firma Smekal další účet v obnosu 8.565,-Kč, jako doplatek na hadice
 • sbor již byl úplně finančně vyčerpán, zaplatili tuto položku Josef Suchánek, č.2 a Josef Suchánek č.1, dluh jim byl splacen roku 1948
 • proti neoprávněnému jednání firmy byla podána stížnost a po delším čase byly peníze sboru vráceny.
Požární hlídky
 • od 17. Července 1941 byly nařízeny požární hlídky zabezpečující polní úrodu před sabotážemi
 • hlídky byly dvoučlenné a hlídaný úsek byl od hranic obce Slavoňova až po Rezek
 • hlídky byly informovány o tom, jak mají zápalné destičky, naházené nepřítelovými letadly likvidovat
Protipožární opatření
 • v červnu 1942 bylo úředně nařízeno mít na půdách všech domů nádobu s vodou, písek, lopatu a plácačku na holi
 • úřady plnění kontrolovaly.
Bezpečnostní pohotovost na silnicích
 • 8.března 1943 byla nařízena přísná četnická pohotovost, také hajní a hasiči
 • z Chudoby či z Kladska uteklo údajně 46 anglických zajatých důstojníků
 • sbor měl stálou pohotovost a hlídky musely zastavit a kontrolovat každé auto
 • občas projížděla auty policie a kontrolovala zda opravdu hlídky staví každé auto
Sbor za osvobození rok 1945
 • 8. Května začali jezdit kolem Blažkova němci, většinou byli již u Olešnice odzbrojeni
 • nejdříve ojedinělé oddíly v počtu asi 200-300 mužů
 • 9. Května jezdili nepřetržitě
 • 10. Května ráno bylo u silnice v příkopech několik opuštěných vozů a na polích se páslo asi 12-15 koní.
Opravy rybníků
- po válce bylo nutno dát dohromady vodní zdroje, proto bylo přistoupeno k opravám rybníků:
 • roku 1946 rybník "Náveský"musel být roku 1952 znovu opraven, prosakovala hráz
 • roku 1947 rybník "Dolejší" ve dvoře č.1
 • roku 1952 rybník "Podevsí" dokončeno roku 1953
Činní členové sboru roku 1947
 • 1. Josef Suchánek čp.2 - starosta sboru
 • 2. Josef Suchánek,čp.1 - velitel
 • 3. Josef Hejna čp.5 - zást. velitele
 • 4. Josef Zákravský čp.11 - jednatel
 • 5. František Suchánek čp.3 - Br. Reviz. účtů
 • 6. Václav Franc čp.3
 • 7. Josef Mach čp.10
 • 8. Václav Suchánek čp.2
 • 9. Josef Suchánek čp.16
 • 10. Matěj Suchánek čp.12
 • 11. František Žďárek,Bradla č.4
 • 12. Jan Suchánek čp. 10
 • 13. Josef Šmída čp.7
 • 14. Václav Suchánek čp.2
 • 15. Josef Vaněk čp.2
 • 16. Bohuslav Klimeš čp.11
 • 17. Jaroslav Remeš čp.6
Okrskový sjezd Blažkov - Slavoňov
 • 21. března 1948 -schůze hasičských činovníků,kde byl určen okrskový hasičský sjezd pro sdružené obce Blažkov-Slavoňov
 • sjezd se konal 11. července 1948
Druhý požár v Blažkově
 • 8. července 1949 udeřil blesk do stodoly čp. 1 a zapálil ji
 • za pomoci sborů ze Slavoňova, Sendraže a Nového Město byl oheň zdolán avšak stodola zničena
Zasloužilí činovníci sboru
 • Josef Zákravský , čp. 11, zakladatel, byl starostou sboru od r.1913-1931, 17 roků - zemřel r.1935
 • Václav Zákravský, čp.9, zakladatel, byl velitelem sboru od r.1913-1931, 17 roků - zemřel r. 1945
 • Matěj Suchánek, čp. 12, zakladatel, byl pokladníkem a jednatelem od r. 1913-1925, 13 roků - zemřel r. 1952
 • Alois Suchánek, čp. 13, zástupce velitele od r. 1925-1938, 13 roků - zemřel roku 1940
 • Josef Mach, čp.10, jednatel a pokladník od roku 1925-1931, 6 roků
 • Josef Suchánek, čp.2, starostou sboru od roku 1931-1951, 20 roků
 • Josef Suchánek čp. 1, velitelem sboru od roku 1931-1951, 20 roků
 • František Žďárek, z Bradlí č.4, jednatel a pokladník od r. 1931-46, 15 roků
 • Josef Hejna, čp.5, dozorce náčiní 20 roků a náměstek velitele 12 roků
 • František Suchánek, z Bradlí čp.3, revizor účtů od roku 1933-51, 18 roků
 • Václav Franc, čp.3, revizor účtů 1939-1948, 9 roků
Přispívající členové sboru
 • Vendelín Suchánek čp.1, zemřel roku 1941
 • Václav Franc čp.3, zemřel roku 1930
 • Jan Hejna čp.5, zemřel 1935
 • František Suk čp.14, zemřel 1952
 • Josef Zákravský, čp.15, zemřel 1953
 • Václav Zákravský, Bradle čp.1, zemřel 19..
 • Josef Žďárek, Bradle čp. 4, zemřel roku 1967
 • Anna Zákravská, čp.9, zemřela roku 1931
Sloučení sborů v požární jednotu
 • dle vládního nařízení se přeměňují dosavadní hasičské sbory a místo nich se ustanovují hasičské jednoty
 • dne 13.2.1951 svolal MNV Zákraví-Blažkov schůzi všech členů dobrovolných hasičů ze Zákraví i Blažkova, zde byla ustanovena Hasičská jednota ze všech hasičů Zákraví a Blažkova
 • předsedou byl zvolen František Žďárek z Bradlí, dále byla ustanovena dvě družstva
I. Požární družstvo Zákraví
 • Jan Rousek - velitel
 • Václav Burian -člen
 • Jan Marek - člen
 • František Lhotský - člen
 • Josef Kráčmar - člen
 • Jaroslav Matějů - člen
 • Jan Mňuk - člen
 • Josef Jakubský - člen
 • Josef Bek - člen
 • Václav Hrudík - člen
Náhradníci
 • Karel Bek
 • Václav Burián
 • Josef Král
 • František Matějů
 • Josef Poul
 • Josef Přibyl
 • Josef Rousek
 • Jan Sedláček
II. Požární družstvo Blažkov

 • Josef Hejna - velitel
 • Josef Suchánek čp.2 - člen
 • Jan Suchánek čp.10 - člen
 • Josef Suchánek čp.1 - člen
 • Jaroslav Zákravský - člen
 • Matěj Suchánek - člen
 • Václav Suchánek čp.2 - člen
 • František Suchánek Bradle - člen
 • Josef Suchánek čp.16 - člen
 • Václav Suchánek starší čp.2 - člen
Náhradníci
 • Václav Franc
 • Bohuslav Klimeš
 • Jindřich Syrovátko Bradle
 • Alois Suchánek Bradle
Volba předsednictva Hasičské jednoty Zákraví - Blažkov
 • volba se konala 1.4.1951
 • František Žďárek - předseda
 • Josef Hejna - náměstek
 • Jaroslav Zákravský - jednatel pokladník
 • Jan Rousek - náměstek velitele
 • Jaroslav Marek - organizační zpravodaj
 • Josef Suchánek čp.1 - výcvikový referent
 • Josef Suchánek čp. 16 - osvětový referent
 • Václav Suchánek čp. 2 - samaritán
 • František Suchánek z Bradlí - revizor účtů
 • František Matějů - revizor účtů
 • Jan Sedláček - revizor účtů
Osamostatnění jednoty
 • spolupráce družstev byla pro velkou vzdálenost osad obtížná a také pro malou činnost družstva Zákraví
 • roku 1957 z rozhodnutí OVPO v Dobrušce byla dosavadní PJ Zákraví - Blažkov rozdělena na dvě samostatné jednoty
 • Františku Žďárkovi byl udělen titul zasloužilý pracovník
Požární cvičení
 • roku 1951 bylo nařízeno konat požární cvičení každých čtrnáct dní, celkem 6 cvičení
 • roku 1952 se konalo 9 cvičení a dvě teoretická školení
 • bylo zakoupeno starší auto , ale bylo ve špatném technickém stavu a skončilo ve šrotu
 • 22.6.1952 se konalo Okrskové cvičení ve Slavoňově
Hasičské sjezdy
 • roku 1950 ve Slavětíně a ve Spech
 • roku 1951 v Šonově a v Novém Hrádku
 • roku 1952 v Jílovici a v Slavoňově
 • roku 1953 v Přibyslavi
 • roku 1956 v Novém Městě nad Metují
Doprava k požárům
 • k požárům byla stříkačka s mužstvem dopravována koňským potahem
 • od roku 1949 doprava traktorem, přizpůsobení sedadlového předku
Roku 1954 bylo zavedeno elektrické osvětlení požární zbrojnice.
Roku 1957 odchází z funkce František Žďárek a nastupuje na jeho místo Jaroslav Zákravský starší čp.11.
Roku 1957 bylo utvořeno požární družstvo mladých členů a zapojeno do okresního kola soutěže.
Krizová léta
 • od roku 1952 se projevovali i v našem sboru
 • každý byl stále sledován , každý chybný krok byl ihned pranýřován
 • v našem sboru vždy vládlo upřímné přátelství, které vystřídaly nesváry a osočování
 • následkem těchto událostí někteří zasloužilí pracovníci z požárního družstva vystoupili
 • činnost družstva udržovalo několik obětavých členů
 • tento stav trval až do nástupu nových mladých členů
Nástup mladých členů roku 1965
 • po jejich nástupu šel život sboru jiným směrem
 • zanikly slavné hasičské sjezdy, slavnosti, účast na církevních slavnostech
 • nastaly okresní soutěže požárních družstev
 • 1) Jaroslav Krecl čp. 9 - předseda
 • 2) Jan Suchánek mladší čp. 10 - velitel
 • 3) Josef Kumprecht čp.8 - preventista
 • 4) Václav Suchánek čp. 2 - organizační referent
 • 5) Josef Suchánek mladší čp.1 - technický referent
 • 6) Jaroslav Remeš čp.6 - jednatel
 • 7) František Žďárek Bradle - hospodář
 • 8) Josef Hejna čp.5 - I. revizor
 • 9) Jindřich Syrovátko - II. revizor
 • 10) Jaroslav Zákravský - III. revizor
Činnost mladých hasičů
 • vybudování kulturní místnosti z bývalé stodoly čp.15
 • postavili vodní nádrž - v letním čase sloužila jako koupaliště
 • stavěli garáž pro auto
 • v protipožární službě byli dobře vycvičeni a každoročně se umisťovali při soutěžích na předních místech.
Záznamy v "Pamětní knize hasičské jednoty Zákraví - Blažkov" byly psány panem Josefem Suchánkem do únoru roku 1974.
Poté nastala v záznamech časová pauza a další historie sboru je písemně zaznamenána až od jara roku 2002 v kronice založené paní Dianou Peterovou.


(zdroj www.slavonov.cz)